Cikkek a(z) Szabadgyök és Antioxidáns kategóriából
A szabadgyök egy olyan nagy reakcióképességű molekula, amely károsítja sejtjeinket, gyakorlatilag mindent a lipidektől, a fehérjéken és a szénhidrátokon át egészen a DNS-ig. Az élő sejt és az emberi szervezet korai elöregedésében játszik szerepet. A szabadgyök számlájára írható több betegség kialakulása és/vagy súlyosbodása is. Ilyenek a szív- és érrendszeri, az idegrendszeri és a daganatos megbetegedések.
A szabadgyök elmélet tesztelése férgekkel
A szabadgyökök olyan méreganyagok, melyek a környezetből szervezetünkbe kerülve olyan oxidációs folyamatokat indítanak be, amelyek pusztítják sejtjeinket, génjeinket és akár a DNS-t is. Szabadgyököket testünk is termel kis mennyiségben az oxigén feldolgozásakor, ám ezek szükségesek szervezetünk optimális működéséhez. A baj akkor kezdődik, amikor a szabadgyökök nagyobb mennyiségben kerülnek be, mint…
A szabadgyökök megkötése egészségünk védelme szempontjából
A szabadgyökök olyan méreganyagok, melyek környezeti behatások útján kerülnek szervezetünkbe, ahol megkezdik sejtromboló tevékenységüket. Sejtjeinket károsítva a szabadgyökök felgyorsítják az oxidációs folyamatokat, mely a sejtek pusztulásához, korai öregedéshez, és súlyos betegségek kialakulásához vezethetnek. A szabadgyökök megkötése tehát igen fontos egészségünk megőrzése érdekében. A szabadgyökök megkötése antioxidánsokkal történik, melyek lelassítják és…
Szabadgyökök képződése az emberi szervezetben
Szabadgyökök folyamatosan termelődnek minden egészséges emberi szervezetben, előidézvén azt az oxidációs folyamatot szervezetünkben, mely a vas rozsdásodásakor és egy almaszelet barnulásakor is végbemegy. Kis mennyiségben szükségünk van szabadgyökökre, mivel hozzájárulnak szervezetünk védekezőképességének erősítéséhez a vírusok ellen. Másrészt viszont nagyon káros lehet ránk nézve a nagy mennyiségben történő szabadgyökök képződése, mert…
A szabadgyökfogók tulajdonságai
Az antioxidánsok olyan szabadgyökfogók, melyek megkötik a szervezetben található szabadgyököket, meggátolva ezáltal, hogy újabb oxidációs folyamatot indítsanak be. A szabadgyökök ugyanis olyan sejtkárosító folyamatokért felelősek, melyek során egy év leforgása alatt szervezetünk akár három évet is öregedhet, továbbá az idő előrehaladtával szív- és érrendszeri megbetegedések, agyvérzés, infarktus, emésztési problémák és…
Szabadgyökök képződése az emberi szervezetben
Az alma megbarnul, a vaj megavasodik, a vas rozsdásodik – ezek mind kémiai folyamatok. Az emberi szervezetben is végbe megy ez a reakció, melyet oxidációnak nevezünk. Amikor ez bekövetkezik, akkor könnyebben betegek leszünk, és gyorsabban öregszünk. A szabadgyökök képződése is az oxidáció során történik, melléktermékként keletkeznek. Lássuk, mik is a…
Megtalálhatók a szabadgyökök az élelmiszerekben?
A szabadgyökök azok a kis molekulák, melyek az öregedés folyamatát gyorsítják fel. Az emberi testben zajló folyamatok a sok kémiai reakció alapján mennek végbe. Életünk során rengeteg káros tényező befolyásolja egészségünket. Éppen ezért figyelnünk kell a táplálkozásra, mert a szabadgyökök az élelmiszerekben is megtalálhatóak. A szabadgyököket az antioxidánsok próbálják legyőzni….
Szabadgyök mérés
A szabadgyök mérés a szervezet redoxpotenciáljának a feltérképezése. Laboratóriumi vizsgálat során egy csepp vérből megállapítható a redoxpotenciál. A méréskor kapott érték minél magasabb, annál nagyobb a szervezetben az oxidatív stressz, és annál kisebb a sejtvédő antioxidánsok száma. Magas érték esetében számos degeneratív folyamat játszódik le szervezetünkben. A szabadgyök mérés egészséges…
A szabadgyökök fogalma
A szabadgyökök fogalma szorosan kapcsolódik az antioxidánsokhoz. Bár az előbbieknek is van némi egészségvédő szerepe – az immunrendszer felhasználja bizonyos kórokozók megsemmisítésére -, az utóbbiakat tartjuk “szövetségeseinknek”. A két csoport közti egyensúly megbomlása abban az esetben kedvez egészségünknek, ha az antioxidánsok irányába mutat a mérleg nyelve. Ellenkező esetben a szervezetünkre…
A szabadgyökök hatása
A szabadgyökök hatása a szervezetünkre többnyire romboló, destruktív. Bár immunrendszerünk is termel szabadgyököket az egészségünket veszélyeztető mikroorganizmusok semlegesítése érdekében, optimális esetben csak annyi termelődik, amennyire szüksége van szervezetünknek. A probléma onnan adódik, hogy számos külső és belső tényező is hozzájárul a szabadgyökök elburjánzásához. A vegyi anyagokkal kezelt élelmiszerek, a túlzottan…
A szabadgyökök keletkezése
A természetes élettani folyamatokkal együtt jár a szabadgyökök keletkezése, immunrendszerünk is termeli és fel is használja azokat a támadó mikroorganizmusokkal szemben. Optimális esetben a szabadgyökök száma nem lépi túl a megengedett határt, szervezetünk antioxidánsokkal semlegesíti a fölösleget. A szabadgyökök keletkezése, azok elszaporodása több külső és belső tényező által indukálódik. A…
Legutóbbi hozzászólások